Niezbędnik Anonimowego Alkoholika

Czujesz, że alkohol kontroluje Twoje życie? Nie jesteś sam. Tysiące ludzi na całym świecie zmagało się z tym samym problemem i znalazło wyjście dzięki Anonimowym Alkoholikom. AA to wspólnota osób, które wspierają się nawzajem w drodze do trzeźwości. Na naszych spotkaniach znajdziesz:

  • Bezpieczeństwo i anonimowość: Nikt Cię nie oceni ani nie będzie Cię rozliczał z przeszłości.
  • Wsparcie: Ludzie, którzy zrozumieją Twoje problemy i będą gotowi Ci pomóc.
  • Nadzieję: Dowiesz się, że wyjście z nałogu jest możliwe. Nie czekaj dłużej.

Przyjdź na nasze spotkanie i zrób pierwszy krok w kierunku nowego życia.

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy dostrzegli, że picie alkoholu stało się dla nich problemem komplikującym im życie. Dzielą się oni nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją aby rozwiązać swój problem i pomóc innym w wyzdrowieniu z choroby, jaką jest alkoholizm.

Jedynym warunkiem uczestnictwa jest szczera chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat – jesteśmy samowystarczalni, poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, partią polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zajmuje stanowiska w jakichkolwiek sporach. Naszym najważniejszym celem jest pozostać trzeźwymi i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości.

Jak to działa?

(fragment V Rozdziału Wielkiej Księgi AA)

Bardzo rzadko zdarza się, aby zawiedli ludzie, którzy trzymają się ściśle drogi życia Anonimowych Alkoholików. Natomiast inni, którzy nie mogą, nie potrafią lub nie chcą zaufać w pełni naszemu-prostemu przecież- programowi, nie powracają do zdrowia. Są to ludzie zazwyczaj, z natury swej niezdolni do uczciwej postawy wobec samych siebie.

Niestety, tacy nieszczęśliwcy istnieją i nie są to ludzie, którzy postradali rozum. Wydaje się im, że narodzili się takimi jakimi są. Są oni po prostu niezdolni do podjęcia walki o życie, do zrozumienia i do ulepszenia sposobu życia według zasad AA, który wymaga twardej uczciwości. Szanse tych ludzi na wyzdrowienie są niestety niewielkie.

Istnieją też ludzie, którzy chociaż cierpią na poważne zaburzenia uczuciowe i umysłowe, powracają do zdrowia, jeśli zdobędą się na uczciwość wobec samych siebie. W naszych życiorysach (piciorysach) zawartych w Wielkiej Księdze AA i przedstawianych na spotkaniach-mityngach, mówimy o tym, jakimi ludźmi byliśmy kiedyś, co nam się przydarzyło i jakimi ludźmi jesteśmy obecnie.

My w grupie AA, chcemy stać się ludźmi nowymi, chcemy przejść w tym celu chociażby najdłuższą i najtrudniejszą drogę. Każdy z nas, kto zdecydował się na ten trud, znajduje się już na wspólnej drodze z całym ruchem AA i dokonał najważniejszego kroku wstępnego do realizacji 12 stopni. Niejeden z nas usiłował wykręcać się od realizacji niektórych kroków (stopni). Nie chciał się na nie zgodzić. Uważał, że można znaleźć drogę łatwiejszą, bardziej miękką. Zawsze jednak okazywało się, że takiej drogi znaleźć nie potrafimy.

Autorzy Wielkiej Księgi i wszyscy, którzy to dzieło kontynuują – proszą Was: przystępujcie do pracy niezwłocznie, odważnie, dokładnie.

Pamiętajcie, że zerwaliśmy z alkoholem mądrze i nieodwołalnie – z całą siłą postanowienia.!!! Jest nam do tego koniecznie potrzebna pomoc z zewnątrz. Bez tej pomocy byłoby zbyt trudno. Wiemy, że jest Ktoś kto posiada wszelką moc. Tym Kimś jest siła większa niż nasza własna – wierzący nazywają ją Bogiem. Szukajmy tej Siły tutaj, teraz i wciąż. Czyn wykonany połowicznie nie daje korzyści. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym życia.

Prośmy tę Siłę Wyższą, z zupełnym oddaniem, o pomoc i opiekę.


  1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
  2. Uwierzyliśmy, że Siła Większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
  3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
  4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
  5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
  6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
  7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
  8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
  9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe z wyjątkiem tych przypadków gdy zraniłoby to ich lub innych.
  10. Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
  11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas oraz o siłę do jej spełnienia.
  12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich na-szych poczynaniach.

12 Tradycji

  1. Nasze wspólne dobro powinno być najważniejsze, wyzdrowienie każdego z nas zależy bowiem od jedności Anonimowych Alkoholików.
  2. Jedynym i najwyższym autorytetem w naszej wspólnocie jest miłujący Bóg, jakkolwiek może się On wyrażać w sumieniu każdej grupy. Nasi przewodnicy są tylko zaufanymi sługami, oni nami nie rządzą.
  3. Jedynym warunkiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia.
  4. Każda grupa powinna być niezależna we wszystkich sprawach, z wyjątkiem tych, które dotyczą innych grup lub AA jako całości.
  5. Każda grupa ma jeden główny cel: nieść posłanie alkoholikowi, który wciąż jeszcze cierpi.
  6. Grupa AA nigdy nie powinna popierać, finansować ani użyczać nazwy AA żadnym pokrewnym ośrodkom ani jakimkolwiek przedsięwzięciom, ażeby problemy finansowe, majątkowe lub sprawy ambicjonalne nie odrywały nas od głównego celu.
  7. Każda grupa AA powinna być samowystarczalna i nie powinna przyjmować dotacji z zewnątrz.
  8. Działalność we Wspólnocie AA powinna na zawsze pozostać honorowa; dopuszcza się jednak zatrudnianie niezbędnych pracowników w służbach AA.
  9. Anonimowi Alkoholicy nie powinni nigdy stać się organizacją; dopuszcza się jednak tworzenie służb i komisji bezpośrednio odpowiedzialnych wobec tych, którym służą.
  10. Anonimowi Alkoholicy nie zajmują stanowiska wobec problemów spoza ich wspólnoty, ażeby imię AA nigdy nie zostało uwikłane w publiczne polemiki.
  11. Nasze oddziaływanie na zewnątrz opiera się na przyciąganiu, a nie na reklamowaniu; musimy zawsze zachowywać osobistą anonimowość wobec prasy, radia i filmu.
  12. Anonimowość stanowi duchowa podstawę wszystkich naszych 12 Tradycji, przypominając nam zawsze o pierwszeństwie zasad przed osobistymi ambicjami.

Cała prawda o uzależnieniu, film poglądowy